Župa sv. Ivana Pavla II., Jelkovec
zupa.jelkovec@zg-nadbiskupija.hr

MLADI IZ NAŠE ŽUPE SUDJELOVALI SU NA MLADIFESTU U MEĐUGORJU

Od 2. do 5. kolovoza 2026. godine mladi iz naših Župa Jelkovec i Ivanja Reka sudjelovali su na 37. Mladifestu – Međunarodnom festivalu mladih u Međugorju. Geslo ovogodišnjeg Mladifesta bilo je “Ad fontem! – Na izvor!”, a u Međugorje, na izvor milosti kod naše Majčice, Kraljice Mira, mladi su se uputili u pratnji kapelana, vlč. Dominika. U Međugorju je Gospina prisutnost bila opipljiva. Njezina nježnost i blagost, njezino majčinsko srce. Pokazala nam je da je stvarno tu s nama, naša draga Majčica!

U želji da pokušamo prenijeti barem dio onoga što smo doživjeli i u nadi da će nekome probuditi vjeru, donosimo nekoliko svjedočanstava:

“Odlazak na Mladifest koji će zauvijek ostati zabilježen u mome srcu. Moje svjedočanstvo o povratku mome Ocu koji me je strpljivo čekao i na ovaj način odlučio uzeti me cijelu k sebi. Krenula sam na Mladifest u Međugorje otvorenog i praznog srca, ali u nadi da ću nešto osjetiti. No nikada nisam mogla ni pomisliti da će to što sam osjetila biti toliko snažno, snažnije od bilo čega što sam ikada prije doživjela.  U Međugorju sam upoznala Isusa i kroz molitvu mi je priuštio osjećaj svoje prisutnosti. Imala sam duboki osjećaj da je samo zbog mene sišao s neba i spustio se u moje srce te me držao jako, jako čvrsto. I to ne jednom, nego svaki put kada bih mu otvorila srce. Osjetila sam nešto što je neopisivo – njegovu Ljubav. On me je toliko ispunio i zahvatio da sada ne tražim više ništa osim što ga samo molim da On zauvijek bude tu u meni i da nikada ne ode. Što se tiče naše Gospe, ona mi je to sve samo učvrstila, i podarila mi mir u tome. Ja sam željela i vjerovala da će mi Bog, kao što nam je i obećao, podariti ono što mi je trebalo, a na kraju mi je dao i puno, puno više. Međugorje je doista sveto mjesto, nešto što čovjek ne može razumjeti dok to osobno ne iskusi. Za mene je sam Mladifest bila divna prilika za nas mlade, da jedni druge podupiremo u tome da zajedno slavimo Boga i da budemo tu jedni za druge.” Lara

 

“Ovo mi je bio drugi put na Mladifestu. Prvi put sam bila 2023. godine, a ove godine osjetila sam veliki poziv da ponovno idem u Međugorje, kao da mi sam Isus govori: „Dođi se okrijepiti na izvoru života.“ Mislim da u svakodnevnom životu često izgubimo puno snage i da se stalno trebamo vraćati na izvor. Geslo ovogodišnjeg Mladifesta, „Ad fontem“, podsjetilo me i na odlomak iz Biblije u kojem Isus Samarijanki govori o Živoj Vodi od koje čovjek više nikada neće ožednjeti. Upravo sam tako ove godine doživjela Međugorje, kao izvor milosti, obnove i posebnog mira koji se ondje može osjetiti. Osjetila sam i posebnu Gospinu prisutnost, njezinu ljubav prema svima nama i njezin zagovor kod svoga Sina. Hodočašće me uvijek iznova podsjeti koliko su ljubav, mir i zajedništvo zapravo najvažniji u životu te koliko nam je potrebno zastati, udaljiti se od svakodnevnih briga i ponovno se približiti Bogu. Najljepši trenuci na ovogodišnjem Mladifestu za mene su bili klanjanja i procesija svjetla. Posebno me dotaknulo iskustvo zajedništva: iako dolazimo iz različitih krajeva svijeta, različitih jezika i kultura, u molitvi smo svi jedno. Tada se osjeti da smo svi jedan Božji narod, okupljeni oko istoga Gospodina. Iz Međugorja sam se vratila ispunjenija mirom i zahvalnošću, ali i sa željom da ono što sam tamo primila ne ostane samo lijep doživljaj, nego da pokušam živjeti u svakodnevici. Vjerujem da nas Gospodin stalno poziva da se vraćamo na izvor, da se kod Njega okrijepimo i ponovno pronađemo snagu za ono što nas čeka.

Zahvalna sam Bogu na ovom hodočašću, ljudima iz zajednice, na svim susretima, molitvama i trenucima koje sam doživjela te posebno na milosti da ponovno osjetim koliko nas Gospodin ljubi i koliko nam je blizu.” Andrea

 

“Hvaljen Isus i Marija!

Gospodin je živ i On te voli! To je najvažnija stvar koju sam u svom srcu spoznala u Međugorju i želim da u to povjerujete. Odlazak na Mladifest mi nije bio u peti prije samo par mjeseci, a donio mi je obilje milosti od kojih sam neke već spoznala. Naša draga Majčica nas je primila s velikom radošću i u srcu me potaknula na dublju čežnju za Isusom. Shvatila sam koliko sam žedna Živoga Boga i Njegove ljubavi jer sam sa sobom donijela svakidašnje terete. Program se sastojao od prekrasnih svjedočanstava, kateheza, Svete mise, klanjanja i molitve. Iako sam cijeli život tradicionalna vjernica, tek sam nedavno prvi put otišla u Međugorje gdje sam shvatila koliko me Gospa zove da joj dođem češće, iako je ona uvijek s nama. Prizor koji nam je bio pred očima bio je predivan, mnoštvo ljudi različitih nacionalnosti koji su se skupili da slave Gospodina. Duh mi je plesao jednako kao i tijelo, a srce se ispunjavalo neopisivom radošću i prijateljstvom koje je kucalo samo za Isusa. Moje srce je duboko čeznulo svakim danom za Svetom misom koja je bila vrhunac programa te se prilikom jedne Svete Pričesti Bog posebno nastanio u mom srcu. Pripremila sam svoje srce na svetoj ispovijedi te sam prilikom primanja Svetog Tijela Kristova osjetila neopisivu milost koja se u meni nastanila i bila ogromna i duboka kao Tihi ocean. Do srži svog bića znala sam da je On tu. Moj Isus. Pozadinski zvuci pjesme “Emanuel” potaknuli su me na još dublju čežnju za Njim gdje sam počela plakati od silne ljubavi. Takve ljubavi se ne možeš zasititi jer takvo što nije od običnog čovjeka. Takva ljubav ti prodire duboko u biće i liječi SVE rane i boli. U tom momentu za mene kao da je vrijeme stalo te sam neko vrijeme bila u mislima s Bogom dok mi je tijelo i dalje bilo u Međugorju na Mladifestu. On se u meni nastanio toliko da nisam bila sposobna pričati niti gledati već sam samo postojala. Gospodin je dopustio da Ga osjećam neko vrijeme gdje me nešto iz dubine potaknulo na molitvu i ogromnu zahvalnost na svemu što mi je dano. Naš Bog je živ, On silno želi da ga zovemo, da mu se predajemo i da kao mala djeca s punim pouzdanjem dolazimo kod Njega. On i tebe voli i želi da budeš u prisutstvu s Njim. Strpljivo te čeka i grli svojim toplim očinskim zagrljajem. Želi ti dati utjehu, što i sam govori: “Dođite k meni svi koji ste izmoreni i opterećeni i ja ću vas odmoriti”.Moj Gospodin je mene odmorio te me naša najljepša, draga, Gospa Marija cijelo vrijeme pratila zagovornom molitvom kod svog sina Isusa. Osjećala sam da nas ljubi i da je tako radosna jer plešemo i slavimo Gospodina u pjesmama i molitvama. Vratila sam se u Zagreb s dubljom vjerom, novim prijateljima i većim poticajem u srcu da tražim Gospodina i radim sve za Njegovu slavu! Amen i slava Isusu!” Ana

 

 

Odgovori